Longtime Noma dishwasher to become restaurant partner 

dünyanın her yerinde güzel insanlar var. 😍👏🏻 'NOMA'nın hikayesini mutlaka okuyun. @gurukafa'ya paylaşım için teşekkürler. ・・・ İşte dünyanın en iyi restaurantlarından @NOMAcph 'nın şanslı bulaşıkçısı Ali Sonko. 2 gündür dünyanın en şanslı bulaşıkçısı diye haberlere konu olmasının sebebi ise artık o Noma 'ya ortak. @reneredzepinoma yeni yerine sene sonunda geçecek olan #Noma 'nın şuanki yerinin kapanışına özel verdiği 250 kişilik bir partyde, 13 yıldır beraber çalıştıkları Gambiyalı Ali Sonko'yu Noma'ya ortak yaptıklarını açıkladı. (Onunla birlikte 2 çalışanı daha ortak yapıldı.) #ReneRedzepi 'nin Ali Sonko'ya yaptığı bu vefa hareketi aslında ilk değil. 2010 yılında "dünyanın en iyi restaurantı" ödülünü almak için Londra'ya gitmeleri gerektiğinde 34 yıldır Danimarka'da yaşıyan göçmen Ali vize sıkıntısı çekiyor. Onlar da ödül törenine Ali'nin gülen yüzünün olduğu tshirtlerle çıkıyorlar. Ali'nin Noma'nın ruhunun bir parçası olduğunu söyleyen Rene Redzepe, babasının da Danimarka'ya göçmen olarak geldiğinde bir dönem bulaşıkçılık yaptığını ekliyor. (Rene Redzepe 'nin babası Ali Rami Redzepe Arnavut asıllı Müslüman bir Yugoslav göçmeni. Annesi Hannah ise Danimarkalı.Babası 1972'de göç ediyor, 1977'de de Rene Redzepi dünyaya geliyor.) … Videolarda eğlendiğini görüyorsunuz. Sadece şimdi değil her zaman neşeli ve neşe veren olduğunu söylüyor Rene Redzepi. Videolar da Rene'nin sosyal medya hesaplarındaki eski paylaşımlardan. #gurukafa #noma #nomarestaurant #copenhagen #reneredzepi #alisonko #worlds50best #nomacph ➖ #repost from @gurukafa

A post shared by Güzide Gören GG (@gzdgrn) on

It’s not every day we read such a heartwarming tale. Ali Sonko, longtime dishwasher in famed Copenhagen restaurant Noma, is about to get a new gig. After faithfully working in chef René Redzepi’s eatery for 13 years, Sonko will become a partner — along with two other staff members — in the restaurant’s new location when it opens later this year, according to Grubstreet.

The Gambian and father of 12,  who looks surprisingly young for his 62 years, has been called “the heart and soul of Noma” by Redzepi.

“I don’t think people appreciate what it means to have a person like Ali in the house. He is all smiles, no matter how his 12 children fare.”

The bromance between Redzepi and Sonko was apparent way back in 2010 when visa issues prevented Sonko from attending an award ceremony celebrating Noma’s topping the World’s 50 Best Restaurants list. In an act of camaraderie and show of solidarity, Redzepi and his crew wore tees with Sonko’s face emblazoned on them as they took the stage.

Such a great illustration of how immigrants can strengthen a country and should be celebrated. All the feels, indeed.

Ali takes down the sign

A post shared by Rene Redzepi (@reneredzepinoma) on

[Grubstreet]